GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Hadisler üç nedenden zaif olur


Hadisler üç nedenden zaif olur:
1-Ravinin Zabt yönünden yani:
Hafızasının gevşek olması veya kitabına defterine yeterince dikkat edememesi. unutkanlık ve hafıza kaybına uraması veya ezberden değilde kitabından defterinden rivayet ediyorsa kitab ve defterine yeterince titiz davranamaması veya kitap ve defterinin yanması neden ile zaif olur ancak butür hadislere leyyin zaf hadis denir butür ravilerin hadisleri makbuldur mutabbat ve şahitlik için yazılır başka yönden bir şahidinin bulunması hadisi hasen yaar anlaşılırki ravi burda hata etmemiştir.
Ravinin hata etme ihtimali olduğundan bu tür hadislere leyyn zaif denir!

Yalnız rivayetinde sika ravilere muhalefet edenlerin hadisleri ise şiddetli zaiftir ve bil ittifak bunlarla amel edilmez taki bu kusurlarını giderecek başka şahit haberler bulununcaya dek. Bu açıdan şiddetli zaif olan hadisler: 1.Münker hadisler, 2.Şaz hadisler, 3.Muzdarib hadisler, 4.Maklub hadisler, 5.Muharref hadisler, 6.Müdrec hadisler ve sair.
2-Ravinin adalet adalet vasfına yönelik tenkidler yüzünden zaif olan hadisler.
Bunlar: 1.Ravinin fasık olması yani emirlerde ve yasaklarda günaha girmesi, 2.Ravinin ehli bidatten olması bidat propakandası yapması yapmayanlar dier vasıfları sika ise hadisleri sahih kabul edilmiştir. 3.Ravinin ehli takvaya olgun kamil bir mümine yakışmayacak basitlikler sulu haraketler ve sait içiinde olması, 4.Ravinin şahsiyeti hakkında fazla bilgi ve malumat edinlememesi veya güvenirlik durumu hakkında malumat edinilememesi. 5.Ravinin yalancılıkla ittiham edilmesi ve sair nedenlerden dolayı zaif olan hadisler.
3-Senedindeki kopukluk yüzünden zaif olan hadisler ki bunlar başta mürsel olmak üzere 15 tanesi malum gerisi teoride olmak üzere toplam 42 adet olduğu belirtilmiştir tektek göreceğiz bunları inşallah.

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret561314
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Saat
Hava Durumu