GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Nesih ve Mensuh ilmi nedir?

Nasih ve Mensuh ilmi nedir

Lügatta nesh, birkaç anlama gelir. Bunlardan biri, izale etmek, gidermek manasınadır. Nesh’in diğer bir anlamıda nakletme aktarmadır. Bir kitaptan diğer bir kitaba bir meseleyi aktarma gibi. Nitekim Kuran dad a bu anlama gelmiştir: <<Şüphe yokki neler yapıyor idiyseniz biz (hepsini meleklere) yazdırıyorduk.>> Caşiye 29.

Yine nesh değiştirme anlamına da gelir. Mesela, <> cümlesinde olduğu gibi nesh’in değiştirme anlamına geldğine şu ayet işaret eder. <<Biz ayeti diğier bir ayetin yerine (bunu nesh ederek) getirdiğimiz vakit…>> Nahl 101.

Şeriatte nesh, ayetten çıkarılan bir hükmün, yeni gelen diğer bir hükümle değiştirilmesidir.

 

Fıkıh ve Usuli Fıkıh alimleri nesh’i bir kaç şekilde tariff etmişlerdir. Biz, bu tariflerden en kısa ve veciz olan İbn Hacib’in: <<Nesh, şeri bir delilin, daha sonar gelen şeri bir delille kaldırılmasına denir>> tarifini alıyoruz. Yine ayette geçen:

Nünsiha: Unutma, yani hafızadan silinme manasınadır. Terk etme anlamına geldiğini söyleyenler de vardır. Kuran dab u anlama geldiğinee işaret eder: <<..onlar allah="" i="" unuttular="" ona="" itaati="" birakt="" lar="" o="" da="" onlar="" unuttu="" azab="" na="" terketti="">> Tevbe 67.  (Allah c.c da şöyle) buyurmuştur: <<Öyledir. Sana ayetlerimiz geldi de sen onları unuttun. İşte bugün sen öylece unutuluyorsun.>> Taha 126.

Buradaki nisyanın terk etme anlamına geldiği, Abdullah ibn Abbas r.a dan rivayet edilmiştir: <>

<> Kurrralardan birinin okuduğu gibi sonu hemze ile < da okunmuştur. < da their, erteleme anlamına gelir. Nitekim Kuran’da bu anlamda geldiği görülür; <<(haram ayları) geciktirmek ancak küfürde bir atrış (sebebi)dir..>> Tevbe 73. Buna gore ayetteki bu cümle (Nenseuha) <> anlamına gelir.

Nitekim Büyük Tefsirci Alusi: <> cümlesi, <> anlamındadır. Ki bu da <> gerekse <> olarak okunması, unutma ve terketme anlamına geldiği için birdir.>> Alusi, Ruhu’l Maani, c1,s 352.

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret561312
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Saat
Hava Durumu