GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Vefat eden Manevi Yakınları

Mahmut Sami Efendinin vefat eden manevi yakınları:

ADANALI HASAN EFENDİ merhum
Efendi Hazretlerinin tam icazetli hakiki halifesi idi. 1969‘da Adana’da vefat etti.
 Efendi hazretlerini Tahtakale’deki dükkânda muhasebecilik yaptığı zamanlarda Hasan Efendi Amcaya Bundan sonra bana Mahmud Sami denmesi emrolundu. İhvana bildiriniz.” diye buyurdular. Bu tebşirât da; kendisine şefaat makamının Allah Resulü (s.a.v) tarafından verildiğinin beyanıdır. Allah hepimizi şefaatlerine nail eylesin. (Âmin). Sami efendiden önce vefat etmemiş olsaydı yerine geçeceği kesin bilinen tek zattı 60lı yıllarda.


MUSA TOPBAŞ
merhum Sami efendi hzleri hayatta iken Anadolu  genel sorumlusu idi sami efendi hzlerinin uzun yıllar hizmetinde bulundu şöförlüğünüde yapardı. sami efendiyi en çok hizmet edenlerdendi.
(Halifelerindendi. Zekat ve hayır severliği ile çok meşhur olmuş bir zat idi. Kendisinin bıraktığı hizmeti Osman Nuri Topaş hoca efendi yürütmektedir).
YAHYALI HACI HASAN EFENDİ merhum (Vekilleri idi)
 Sami efendi hzlerini çok sever sami efendi merhumda kendisine çok değer verirdi. Vefatına yakın ki son görüşmede hasan efendiyle üç defa musafaha edip herdefasında vekilimsin hasan efendi vekilimsin buyurmuş damatları ömer kirazoğlu merhum hasan efendi böyle iltifat kimseye yapılmadı seviniyormusun dediğinde nasıl sevinebilirim günahlarım aklıma geliyor buyurdu.


SEYYİD MUHAMMED MALİK EL-ALEVİ el Mekki. (Bir kadir  gecesi cümle ricalül gaybın huzurunda Kutupluk emanetini sami efendi hzleri kendilerine teslim eylemişti)


TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ merhum

OSMAN KARABULUT merhum
 Sami efendide seyrü sülükünü tamamlamış bu ülkenin ve ümmetin manevi evlatlarından biri idi. Onun sami efendiye olan aşkı zaten yazdığı Sami efendi isimli eserinde okuyan her insan görür manevi vazifelilerden idi. Bizzat hızır a.s görüştüğünü kendisi Ladikli Ahmed Ağayı anma programında söylemişti. Resimde yanındaki siyah gömleli ise Tahir Büyükkörükçü hoca

LADİKLİ AHMED AĞA
merhum (Manevi görevlilerindendi). Birdefasında sami efendiyi ziyarete geldiklerinde kendi burda oturuyo akşama kadar bizi sağa sola koşturuyo diye latife eylediğinde sami efendimizi tebessüm etmişlerdi.

MUHAMMED HARRANİ Merhum.

KAYSERLİ ŞABANI VELİ(Kavafoğlu) merhum (kayser sorumlusu ve manevi askeri idi Arabistanda vehhabiliğin belini seyyid Muhammed Malik el-Alevinin çıkıp kıracağını çok uzun yıllar önce ozamanlar hizmetkarı olan MUHAMMED HİKMET TUZKAYAYA söylemiş idi. Seyyid Muhammed Malik el-Alevinin Hikmet efendiyi ziyaretinde Hikmet efendi bunu kendisine müjdelemişti).


KAMİL EFENDİ merhum kırşehirin mucur ilçesi bayramuşağı köyünde ikamet ederdi. SAMİ EFENDİ hzlerinin manevi komutanlarındandı. Nitekim 1974 yılında kıbrıs harbinden üçay önce sami efendi hzleri halifelerinden Hikmet Tuzkayayı bir hediye ile kendisine yollar ve derki ona söyle yakında kıbrısta bir savaş çıkacak onu manevi komutan tayin edildi. Bunun üzerine mübarek ağlar ve bu Sami efendi sırlarımızı ifşa ediyo buyurur.Kırşehirli Hacı Kemal Efendi merhum
sami efendinin kırşehir sorumlusu idi çok salih keşif keramet sahibi bir zattı. Anadoludan sorumlu idi.

SARI EMMİ
merhum konyada otururdu (Manevi askeri idi).

YUNUS BABA merhum (manevi askeri idi) İlkyıllarında adanada gelen misafirleri yolda karşılayan zattı.


DİŞÇİ MEHMET EFENDİ (MUSTAFA LEKESİZ) merhum (konya sorumlusu idi).

Esad Erbilli efendi hzleride seyri sülükünü tamamlamış çok salih seçkin bir zattı irşad icazeti olmasına rağmen sami efendi hzlerinin konya sorumlusu olarak hizmete devam etmiş sami efendi varken kimsenin akıl karı değil irşad görevi deyip hizmetine koyulmuş çok kamil muttaki salih keşif keramet ehli bir zattı. Salihlerin uğrak yeri idi Ladikli Hacı Ahmet ağa ile bugünki deyimle kanka manevi sırdaş idiler Ahmed ağanın sık sık uğradığı hasbi hal ettiği mübareğe lekesiz soy ismini Mahmuh Sami Ramazanoğlu hzleri vermişti. Lekesiz bir gönül ehli hak aşığı idi. İmamlık yapar ücret almazdı üçret almak zorunlu olunca bu görevden ayrıldı. Sami efendinin birçok haline ve sırrına vakıftı. Eğer konuşşa öyle şeyler anlatırdıki İnsanlar hayret içinde kalırdı...


MUSTAFA DOĞANAY merhum konyada otururdu.

Hattat MUSTAFA EFENDİ merhum medinede vefat etti.


MUSTAFA ALEMDAR merhum

MEHMET ATASAYAR merhum

RIZA ÇÖLLOĞLU merhum (Ankara sorumlusu idi)

Şeyhin manevi derecesi nekadar yüksek olursa okadar çok insanı kamil yetiştirir. Sami efendi hzlerinin elinde nefsi mutmainne derecesine ulaşan onbinlerce insan yetişmiştir. Bunların sadece bildiklerimi saysam binleri bulur. Esasen onun manevi yakınlarının bilinenler yanında bir okadarda bilinmeyenleri vardı...
Hazırlayan: Osman Arslan...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret567690
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu