EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ ALLAH'A MAHSUSTUR  

Menü
Site Haritası

Ebu Zer el-Gıfari r.a


Hz Ebu Zer r.a dedi ki Peygamber efendimiz s.av şöyle buyurdu:

مَنْ قَالَ : لاَ إلَهَ إلاَ الله دَخَلَ الجَنَّة  فَقُلْتُ : وَإنْ زَنىَ وَإنْ سَرَق ؟ قَالَ : ( وَإنْ زَنَى وَإنْ سَرَقَ
''Kim La ilahe illallah derse cenne girer, dedimki; Zina etse hırsızlık yapsada mı? dediki: evet zina etsede hırsızlık yapsada'' demiştir. İbn Hibban, Sahihi İbn Hibban Hadis no 169. İsnadı Sahihtir.

Hz Ebu Zer r.a dediki Peygamber efendimiz s.av şöyle buyurdu:

أَتَانِي جِبْرِيلُ فَبَشَّرَنِي فَأَخْبَرَنِي أَنَّهُ مَنْ مَاتَ لَا يُشْرِكُ بِاللَّهِ شَيْئًا دَخَلَ الْجَنَّةَ، قُلْتُ : وَإِنْ زَنَى، وَإِنْ سَرَقَ؟ قَالَ : نَعَمْ
"Bana cibril geldi ve beni müjdeledi bana haber verdiki: Kim Allah’a şirk koşmadan ölürse cennete gider dedimki: Zina etse hırsızlık yapsadamı? Dediki "evet" Tirmizi Sünen hadis no 2644. Tirmizi dediki bu hadis hasen sahihtir ve bu babta Ebu Derda r.a rivazet etmiştir.

Hz Ebu Zer r.a dedi ki: Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurdular:

مَنْ فَارَقَ الجَمَاعَةَ شِبْراً فَقَدْ خَلَعَ رِبْقَةَ  الإِسْلاَمِ مِنْ عُنْقِهِ
"Kim cemaat'(imiz)den bir karış uzaklaşırsa (kendini dine bağlayan) İslâm bağını boynundan çıkarıp atmış olur" Ebu Davud, Sünne 30, (4758); Tirmizî, Emsal 3, (2867). Hakim, Müstedrek hadis no 401.
Burada kasdedilen itikadi cemaattir iman esaslarından birini ret ederek bu konuda kuran sünnet ve icma ile sabit olan iman esaslarından ayrılma manasında cemaatten ayrılan küfre düşer.

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret474735
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar15.777615.8408
Euro16.551216.6175
Saat
Hava Durumu