GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

E ile başlayan hadisler

En hayırlınız ahlakı en güzel olanınızdır

An Abdullah ibn Amr r.a kale Rasülullah s.a.s
إنَّ مِنْ خِيَارِكُمْ أحْسَنَكُمْ أخْلاَقاً
En hayırlınız ahlakı en güzel olanınızdır. Buhari, Sahih hadis no: 3318. Müslim, Tirmizi.

En hayırlınız kuran öğrenen ve öğretendir

Hz Osman b Affan r.a Peygamber efendimiz s.a.s in şöyle buyurduğunu rivayet etti: خَيْرُكُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَعَلَّمَهُ "En hayırlınız kuran öğrenen ve öğretendir". Buhari,Sahih hadis no: 5027; Müslim, Sahih hadis no: 2907; Ebu Davud, Sünen hadis no: 1452; Tirmizi, Sünen hadis no: 2907.

En Hayırlınız ve En Şerliniz

Hz. Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) (bir gün):
أَلَا أُخْبِرُكُمْ بِخَيْرِكُمْ مِنْ شَرِّكُمْ ؟ " قَالَ : فَسَكَتُوا، فَقَالَ ذَلِكَ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ، فَقَالَ رَجُلٌ : بَلَى يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَخْبِرْنَا بِخَيْرِنَا مِنْ شَرِّنَا، قَالَ : " خَيْرُكُمْ مَنْ يُرْجَى خَيْرُهُ وَيُؤْمَنُ شَرُّهُ، وَشَرُّكُمْ مَنْ لَا يُرْجَى خَيْرُهُ وَلَا يُؤْمَنُ شَرُّهُ
"Size en hayırlınız ve en şerliniz kim olduğunu haber vermiyeyim mi?"  buyurdular ve bunu üç kere tekrar ettiler. Cemaat: "Evet, haber veriniz!" dedi. "En hayırlınız, kendisinden hayır  umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda  emin olunandır; en şerliniz  de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmaya kimsedir." Tirmizî, Fiten, 76, (2264); İmam Ahmed, Müsned hadis no: 8613; İbn Hibban; Sahih hadis no: 532; Beyhaki, Şuabul İman hadis no: 10506;  Tirmizi: Hasen sahihtir dedi.

En Üstün Amel hangisidir

Hz Ebu Hureyre r.a dan dedim ki ya Rasülullah en üstün amel hangisidir? Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurdular:
الصَّلَاةُ عَلَى مِيقَاتِهَا، قُلْتُ : ثُمَّ أَيٌّ، قَالَ : ثُمَّ بِرُّ الْوَالِدَيْنِ، قُلْتُ : ثُمَّ أَيٌّ، قَالَ : الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ
''Allah'a imandır' dedimki sonra nedir? dedi ki: ''Allah yolunda cihaddır'' dedim ki sonra nedir? dedi ki: Kabul edilmiş hacdır'' demiştir. İbn Hibban, Sahihi İbn Hibban Hadis no 153.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret561314
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Saat
Hava Durumu