GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Hasen Liğayrihi Hadisler

Hasen Liğayrihi Hadis:
Sahih ve hasen hadis şartlarını taşımayan zayıf hadistir. Ancak bir hadisin farklı rivayet yollarından gelmesi ile hadis güç kazanır bunda icma vardır yeterki senettekiler kizburravi olmasınlar. Vereğim bu ve burada paylaşacağim benzer hadislerin tamam aslında kendi başına senedden veya raviden kaynaklanan bir sıkıntıdan dolayı kendi başına zayıf olan ancak başka farklı rivayet yollarındanda yine kendisi gibi zayıf senedlerle gelmesi bu rivayetlerin bir birini tasdiki hadisi hasen derecesine çıkarmaktadır.
Doğrudan hasen olanla ancak destekleyen başka rivayetlerle hasen derecesine ulaşan hadisler karıştırılmasın diye bu tür hadislerehasen li ğayrihi denmektedir.

1-Hz Osman (Allah Ondan razı olsun) dedi ki: Resülullah (sallallahu aleyhi vesellem) bana hitaben şöyle buyurdu:
إِذَا ابْتَعْتَ فَاكْتَلْ وَإِذَا بِعْتَ فَكِلْ

"Satın aldığında ölçerek al, sattığında da ölçerek sat".
Darekutni, Sünen saife 764 hadis no: 2794; Beyhaki, Süneni Kebir hadis no: 9908; Bezzar, Müsned hadis no: 379; Abb b HUmeyd, Müsned hadis no: 52.

Hz Ener radıyallahu anhu dedi ki: Resülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

مَنْ رَزَقَهُ اللَّهُ امْرَأَةً صَالِحَةً فَقَدْ أَعَانَهُ اللَّهُ عَلَى شَطْرِ دِينِهِ فَلْيَتَّقِ اللَّهَ فِي الشَّطْرِ الْبَاقِي

Allah her kime Saliha bir kadın nasib etmiş ise, dinin yarısında ona yardım etmiş demektir. Geri kalan yarısında  da Allah dan korksun”.  Beyhakinin rivayetinde ise:

مَنْ رَزَقَهُ اللَّهُ امْرَأَةً صَالِحَةً فَقَدْ أَعَانَهُ عَلَى شَطْرِ دِينِهِ فَلْيَتَّقِ اللَّهَ فِي الشَّطْرِ الْبَاقِي

Kul evlendiği zaman dininin yarısını tamamlamış olur. Diğer yarısında da Allah’dan korksun”.
Taberani, Mucemul Evsat; Beyhaki Şuabul iman hadis no: 5072.Hafız Münziri Terğipte, Elbanide Sahihul Terğipte hadisin hasen liğayrihi olduğunu bildirmiştir.

Ebu'd  Derda (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

 حُبُّكَ الشَّىْءَ يُعْمِي وَيُصِمُّ
Bir şeye karşı sevgin seni kör ve sağır eder (de onun eksiklerini görmez, kusurlarını işitmez olursun" Ebu Davud, Edeb 125, (5130); Ebu Şeyh Esbehani; Emsalül Hadis hadis no: 101; İmam Ahmed, Müsned. Hadis Ebu Davudun ve Esbahanin rivayet ile hasen li ğayrihi derecesine yükselmektedir. Bizzattahkik ettiğimde gördümki hadis hasen li ğayrihidir.

AÇIKLAMA: 
Bu hadis Ahmed İbnu Hanbel'de hem merfu ve hem de mevkuf olarak rivayet edilmiştir, merfu olması daha muvafık gözükmektedir. Hadis, kalbe hakim olan sevginin, mahbubun kusurunu göremeyecek kadar gözü  kör ve kulakları sağır edeceğini belirtiyor. Dinimiz bu fıtrî  zaaf sebebiyle, pek yakınların şehadetini makbul addetmiştir, çünkü doğruyu söyleyemez.


Hz Enes bin Malik r.a Resülullah s.a.v şöyle buyurdu: Erkeklerden cennetlik olanlarınızı size haber vereyim mi? buyurdu. Bizde: evet ya Resülullah dedik buyurdular ki:
 النَّبِيُّ فِي الْجَنَّةِ ، وَالصِّدِّيقُ فِي الْجَنَّةِ ، وَالشَّهِيدُ فِي الْجَنَّةِ، وَالرَّجُلُ يَزُورُ أَخَاهُ فِي نَاحِيَةِ الْمِصْرِ، لا يَزُورُهُ إِلا لِلَّهِ فِي الْجَنَّةِ

Nebiler cennettedir. Sıddıklar (işi ve sözü doğru olanlar) cennettedir. Şehrin bir köşesinde bulunan din kardeşini sırf Allah rızası için ziyaret eden kimseler cennettedir.
Size cennetlik kadınların kimler olduğunu haber vereyim mi?" buyurdu. Bizde: evet ya Resülullah dedik buyurdular ki:
كُلُّ وَدُودٍ وَلُودٍ إِذَا غَضِبَتْ أَوْ أُسِيءَ إِلَيْهَا، قَالَتْ : هَذِهِ يَدِي فِي يَدِكَ، لا أَكْتَحِلُ بِغَمْضٍ حَتَّى تَرْضَى
"Kocasına karşı muhabbet gösteren ve çocuk doğuran  kadındır ki, öfkelendiği veya kendisine kötü davranıldığı yahut kocası kızdığı zaman: İşte elim senin elindedir, sen razı oluncaya kadar uyku uyumayacağım (onun kızgın ve öfkeli olmasına razı olmayıp hoşnut etmeye çalışır) der. Taberani, Mucemus Sağir hadis no: 118. Elbani hadis hakkında hasen liğayrihidir dedi.

Hz Enes r.a dedi ki: Resülullah s.a.v dedi ki:
مَنْ رَزَقَهُ اللَّهُ امْرَأَةً صَالِحَةً فَقَدْ أَعَانَهُ اللَّهُ عَلَى شَطْرِ دِينِهِ، فَلْيَتَّقِ اللَّهَ فِي الشَّطْرِ الثَّانِي
"
Allah kime saliha bir eş nasip etmişse, dininin yarısına (yarısını korumasına) yardım etmiş demektir. O halde o da dininin değer yarısını korumada Allah’tan korksun". Taberani, Mucemül Evsat hadis no: 972; Hakim Müstedrek; Beyhaki, Şuabul İman hadis no: 5072; Heysemi, Mecmauz-Zevaid, h. no: 7434; İbn Hacer, Metalibul Aliye hadis no: 2268. Elbani Sahihul Terğipte hadisi hakkında hasen li ğayrihidir dedi. Hakim ise: sahihtir dedi.
Beyhakinin rivayeti ise şöyle: Kul evlendiği zaman dininin yarısını korumuştur diğer yarısında ise Allahtan korksun".

Hz İrbaz bin Sariye r.a dedi ki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu:
إِنَّ الرَّجُلَ إِذَا سَقَى امْرَأَتَهُ مِنَ الْمَاءِ أُجِرَ
"
Bir adam karısına su bile içirse, sevap kazanır". Dediğini duydum karıma geldim, su içirdim ve Rasülullah s.a.v. den duyduğum şeyi ona anlattım dedi. İmam Ahmed, Müsned hadis no: 16705; Taberani, Mucemül Kebir hadis no: 15074 ve Mucemül Evsat hadis no: 872; İbn Ebi Şeybe, Musannef hadis no: 892. Elbani: Hadis hasen li ğayrihidir dedi.

Hz Abdullah ibn Amr r.a. dedi ki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu:
كَفَى بِالْمَرْءِ إِثْمًا أَنْ يُضَيِّعَ مَنْ يَقُوتُ
İnsana günah olarak görüp gözettiği (geçimini sağladığı) kimseleri ihmal etmesi yeter” Hakimin rivayetinde: "geçimini sağladığı" şeklindedir. Ebu Davud, Sünen hadis no: 1692; Nesai, Süneni Kebir hadis no: 8839; İmam Ahmed, Müsned hadis no: 6317; Ebu Davud Tayalisi, Müsned hadis no: 2382;  Müsnedi, Humeydi hadis no: 610; Bezzar, Müsned hadis no: 2414; İbn Hibban, Sahih hadis no: 4240; Taberani, Mucemül Kebir hadis no: 13414; Hakim, Müstedrek hadis no: 1443. Beyhaki, Süneni Kebir hadis no: 16388. Elbani: hadis hasen liğayrihidir dedi

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret567687
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu