GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

İrbaz bin Sariye r.a


Hz İrbaz bin Sariyye r.a dediki: Birgün Peygamber efendimiz s.a.v öyle bir vaaz ettiki gözlerimiz yaş doldu ve kalplerimize korku doldu dedilerki Ey Allah'ın Rasülü Bu sanki bir yolcunun vaazı gibi bize tavsiyede bulun: Bunun üzerine Peygamber efendimiz şöyle buyurdu:
أُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اللَّهِ، وَالسَّمْعِ، وَالطَّاعَةِ، وَإِنْ عَبْدٌ حَبَشِيٌّ فَإِنَّهُ مَنْ يَعِشْ مِنْكُمْ يَرَى اخْتِلَافًا كَثِيرًا، وَإِيَّاكُمْ وَمُحْدَثَاتِ الْأُمُورِ فَإِنَّهَا ضَلَالَةٌ، فَمَنْ أَدْرَكَ ذَلِكَ مِنْكُمْ فَعَلَيْهِ بِسُنَّتِي وَسُنَّةِ الْخُلَفَاءِ الرَّاشِدِينَ الْمَهْدِيِّينَ، عَضُّوا عَلَيْهَا بِالنَّوَاجِذِ
''Size Allah'tan korkmanızı dinlemenizi ve itaat etmenizi tavsiye ederim isterki başınızdaki habeşli bir köle olsun. Hiç şüphesiz sizden benden sonra  yaşayanlar birçok ihtilaflar görecek. Size sünnetime ve hidayet üzere olan raşit halifelerimin (dört halife) sünnetine uymanızı tavsiye ederim Ona azı dişlerinizle sarılın. Sonradan ortaya çıkan şeylerden sakının uydurulan şeyler bid'attır. ve her Bid'at dalalettir. İmam Ebu Davud, Süneni Ebu Davud hadis no 4607; Darimi Sünen hadis no 95, İmam Tirmizi, Süneninde, İbn Mace Süneninde; İbn Hibban Sahihinde rivayet ettiler. İmam Ebu Davud ve Tirmizi hadisi sahih senedle rivayet ettiler ve İmam Tirmizi dediki hadis hasen sahihtir.

Hz İrbaz bin Sariye r.a dedi ki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu:
إِنَّ الرَّجُلَ إِذَا سَقَى امْرَأَتَهُ مِنَ الْمَاءِ أُجِرَ
"
Bir adam karısına su bile içirse, sevap kazanır". Dediğini duydum karıma geldim, su içirdim ve Rasülullah s.a.v. den duyduğum şeyi ona anlattım dedi. İmam Ahmed, Müsned hadis no: 16705; Taberani, Mucemül Kebir hadis no: 15074 ve Mucemül Evsat hadis no: 872; İbn Ebi Şeybe, Musannef hadis no: 892.

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret567689
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu