GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Kadın, dört şeyi için nikah edilir


Hz Ebu Hureyre r.a dedi ki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu:
تُنْكَحُ الْمَرْأَةُ لِأَرْبَعٍ : لِمَالِهَا، وَلِحَسَبِهَا، وَجَمَالِهَا، وَلِدِينِهَا، فَاظْفَرْ بِذَاتِ الدِّينِ تَرِبَتْ يَدَاكَ
"
Kadın, dört şeyi için nikah edilir; malı, soyu, güzelliği ve dini; sen dindar olanını seç ki, elin bereket bulsun". Buhari, Sahih Hadis no: 5090; Müslim, Sahih hadis no: 2669; Ebu Davud, Sünen hadis no: 2047; İbn Mace, Sünen hadis no: 1858 ve diğerleri rivayet etmiştir.

Hafız Münziri der ki: Hadisi şerif''te geçen "Teribet yedake (elin bereket bulsun)" tabiri teşvik manasına kullanılır. Burada: "Fakir olası" manasına beddua olabileceğini söyleyenler olduğu gibi, "bereket ve zenginlik" manasına dua olduğunu söyleyenler de vardır. Tabir her ikisi arasında müşterek ve her iki manayı da anlamak mümkündür. İkinci mana burada daha güzeldir. Yani: Sen dindar olanı tercih et, mala, servete itibar etme. Allah senin malını çoğaltır, bereketlendirir, demektir. Terğip ve Terhib.

Hz Abdullah bin Amr bin As r.a riyayet edildiğine göre şöyle buyurmuştur:
لَا تَزَوَّجُوا النِّسَاءَ لِحُسْنِهِنَّ، فَعَسَى حُسْنُهُنَّ أَنْ يُرْدِيَهُنَّ، وَلَا تَزَوَّجُوهُنَّ لِأَمْوَالِهِنَّ، فَعَسَى أَمْوَالُهُنَّ أَنْ تُطْغِيَهُنَّ، وَلَكِنْ تَزَوَّجُوهُنَّ عَلَى الدِّينِ، وَلَأَمَةٌ خَرْمَاءُ سَوْدَاءُ ذَاتُ دِينٍ أَفْضَلُ

"Kadınları güzellikleri için nikahlamayınız, olur ki güzellikleri ahlakça düşmelerine sebep olur. Onları malları içinde nikahlamayın, zira malları azgınlıklarına yol açabilir. Kadınları dindarlıktan dolayı nikahlayın. Şüphesiz dindar olan yırtık elbiseli bir cariye (böyle olmayanlardan) daha üstündür”. İbn-i Mace, Sünen hadis no: 1859. HFZ.


 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret561312
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Saat
Hava Durumu