EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ ALLAH'A MAHSUSTUR  

Menü
Site Haritası

Suyul Hıfz hadisler

Ravinin hafızasının iyi olmayışından dolayı yani ezberi iyi olmayışından dolayı hadisler tereddütle karşılanıp rivayetleri zaif kabul edilen ravilerin rivayet ettiği hadistir.

Hz Sa'd İbnu Ebi Vakkas (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
مِنْ سَعَادَةِ ابْنِ آدَمَ رِضَاهُ بِمَا قَضى اللّهُ تَعالى، وَمِنْ شَقَاوَةِ ابْنِ آدَمَ تَرْكُهُ اسْتِخَارَةَ اللّهِ تَعالى، وَمِنْ شَقَاوَةِ ابْنِ آدَمَ سَخَطُهُ بِمَا قضى اللّهُ تَعالى                                        

"Ademoğlunun saadet (sebepleri)nden biri de Allah Teala'nın hükmettiğine rıza göstermesidir. Şekavet (sebepleri)nden biri de Allah Teala'ya istihareyi terketmesidir. Keza şekavet (sebepleri)nden bir diğeri de Allah'ın hükmettiğine razı olmamasıdır." Tirmizi, Kader 15, (2152); İmam Ahmed, Müsned hadis no: 1387; Hakim, Müstedrek hadis no: 1837.
Tirmizi: hadis gariptir dedi sebebi ise ravi Muhammed bin Ebi Huyeyd el-Ensarnin suil hıfz bir ravi olmasıdır. Bilindiği gibi Tirmizi yalancılıkla itham edilmeyen ve terkinde ittifak edilmeyen her raviden rivayette bulunmaktadır asıl olanda budur.

  بَرَكَةُ الطَّعَامِ الْوُضُوءُ  قَبْلَهُ وَبَعْدَهُ     
Yemeğin bereketi, öncesinde ve sonrasında abdest almaktır. et-Tayalisi, Musned, 655; Ebû Davut, 3761; et-Tirmizî, 1/329.  Zayıftır. Ravilerinden olan Kays b. Rabi’nin zayıf olduğunu Ebû Davut ve et-Tirmizi söyler.
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret382446
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.83746.8648
Euro7.68057.7113
Saat
Hava Durumu