GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Mezhep Imamlarinin Sünnete Bagliligi

  Mezheb imamlarımızın sünnete bağlılıklarına bakalım:

İmamı Azam Ebu Hanife : “İçlerinde hadislerle mesgul olanlar bulundugu müddetce insanlar salah icerisindedirler. Ne zamanki ilmi, hadisin dışında ararlarsa o zaman bozulurlar“ Essarani, elMizanul-kubra,1,s,51

Yine: “Allah´in diniyle ile ilgili bir konuda şahsi görüsünüze göre hüküm vermekten sakininiz, sünnete tabi olunuz. Kim sünnetten ayrilirsa sapitir“ Essarani elMizanulkubra,1,51

Yahya b. Dureys diyorki ben Sufyanı Sevri Hzlerinin yanındaydım. Ona bir adam geldi ve dedi. Ona şöyle cevap verdi:

İmamı Malik: “Sünnetler nuhun gemisidir; kim o gemiye binerse kurtulur, kim binmezse bogulur“. Hafiz es-suyuti, Miftahulcenne fil-ihticacibissünneadli eserinin mukadimesinden bunun disinda bir cok kaynak tarafindanda zikredilmistir.

İmamı Şafii: “Rasülullah s.a.v. den bir hadis rivayet ettigim halde,  o hadisten baska bir hükme varirsam, beni hangi gök yüzü gölgelendirir, hangi yer yüzü beni tasir“ Imam essubki Mana kavli imami-muttalibi iza sahhal hadisu fehuvemezhebi adli eserinin mukaddimesinden. Bir cok kaynakta da zikredilmistir.

Yine bir gün es-Şafii bir hadis rivayet eder El-Humeydi Buharinin seyhlerindendir bu hadisi kabul ediyormusun der? Essafii: “Sen beni belimde zünnarla kiliseden cikarkenmi gördün(ben müslüman degilmiyim) ki Rasülullahin bir hadisini duyupta onu kabul etmeyeyim“ cevabini verir“.

Ahmed bin Hanbel söyle demistir: <Kim rasülullah in hadisini reddederse, o kimsenin helak olmasina ramak kalmistir> ibnul-Cezvi, Menakibul-Imam Ahmed,s,182

Yine: İnsanların bu zamandaki kadar hadis talebine muhtaç olduklari bir devir bilmiyorum ashabindan biri ona Niçin böyle demiş imamda bir cok bidat ortaya cikti. Her kim hadisi bilmiyorsa o bidatlara düser> cevabini verdi. A,g,e,s,183.

Yine Ahmed bin Hanbel der ki: Bir gün bir topluluk ile bulunuyordum. Onlar soyunup suya girdiler: Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa hamama peştemalsiz girmesin. Hadis ile amel ederek soyunmadım. O gece (rüyamda) birinin bana şöyle dediğini gördüm:

Ey Ahmed, müjdeler olsun! Zira Allah sünnetle amel ettiğin için seni bağışladı. Seni imam kıldı. Sana insanlar tabi olurlar. Ben: Sen kimsin, dedim. O: Cebrail’im diye cevap verdi. İmam Tirmizi, Sünen. Ebvabül-Edeb 43, Kadı İyaz, Şifai Şerif,s 395.

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret563751
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Saat
Hava Durumu