GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Sahabenin en Alimleri Kimlerdi.

SAHABENIN EN ALIMLERI KIMLERDI?

Maslahat fıkhını eniyi bilen Hz Ömer idi onun vefat haberi ibn Mesud r.a. ulaşınca ilmin üçte ikisi gitti buyurdu.
Hz Abdullah ibn Mesud ve
Hz Ali r.a efendilerimizin Tahrice dayanan kiyas fikhinda emsalsizdiler.
Helal ve haramı en iyi bilen Muaz bin Cebel,
Feraiz/miras ilmini eniyi bilen Zeyd bin Sabit r.a idi. Vefat ettiğ gibi Ebu Hureyre r.a. dedi ki: Bu ümmet bugün büyük bir fakihini gömdü umulurki Allah onun yerini Abbasın oğlu Abdullahla doldurur.
Kuran fıkhını eniyi bilen Abdullah ibn Abbas idi.
Hadis fıkhında ve kurana muracatta hz Aişenin üzerine yoktu.

Simdi ashabin en alimlerine bir göz atalim. Imami nevevi mesruktan rivayetle “Takripte bildirmis oldugu üzere, Ashabi kiram´in ilmi, alti zata dayanir. Onlar: da Hz ömer r.a.,
 Hz ali r.a., Übey bin kaab r.a, Zeyd bin sabit r.a, Ebudderda r.a, ve Abdullah ibn Mesud r.a. dir. Bu alti zatin ilmide Hz Ali ile Hz ibn mesudda toplanmistir.
Daha sonralari bu sahabelerin  yanisira büyük alimler yetismistir: Iste Hz Abbas r.a. nin oglu Abdullah ibn Abbas Hz ömerin oglu Abdullah ibn ömer, ve Hz aise ra. Annemizde sahabenin meshur alimlerindendir.
 
Ibn kayyim  el cezvi derki: “Din, fikih ve ilim bu ümmet arasinda Ibn mesud, Zeyd bin Sabit, Abdullah ibn ömer ve Abdullah ibn Abbas r.a ve arkadaslari vasitasiyla yayildi
 İnsanlarin cogu bu bilgileri bu dört zatin arkadaslarindan aldilar. Medineliler bu bilgileri Zeyd bin sabit, Abdullah ibn ömer ve arkadaslarindan, mekkeliler Abdullah ibn abbas ve arkadaslarindan. Iraklilar ise Abdullah ibn mesud ve aldilar. Ibn kayyum el-cezvi,Ilamül-Múvakki´in,c,1,s,21.

  


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret555871
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Saat
Hava Durumu