GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Mürsel Hadisler


Zeyd bin Eslem dedi ki: Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurdular:

إِنَّ الْغَيْرَةَ مِنَ الإِيمَانِ ، وَإِنَّ الْمَذَاءَ مِنَ النِّفَاقِ
''(Namusunu) Kıskanmak imandandır, ''(Namusunu) kıskanmamak nifaktandır namusu kıskanmayan deyyustur'' demiştir. Beyhaki Şuabul İman hadis no 10797. Hadis Mürseldir çünkü Zeyd bin Eslem sahabi değil tabindendir. Hadisin isnadı ise sahihdir.

Hasan Basri rahimullah dedi ki: Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki:
الْعِلْمُ عِلْمَانِ : فَعِلْمٌ فِي الْقَلْبِ وَذَلِكَ الْعِلْمُ النَّافِعُ، وَعِلْمٌ عَلَى اللِّسَانِ وَتِلْكَ حُجَّةُ اللَّهِ عَلَى ابْنِ آدَمَ
İlim iki kısımdır. Kalbde olan ilim. Faydalı olur, onu amele sevkedir (kendisi ile amel edilen ilim). Dilde kalan ilim (bu dilde kalıp amel edilmediği için), Allah ademoğlunu bununla sorumlu tutacaktır (Bildiklerinle nçin amel etmedin diye)".  İbn Mübarek Zühd hadis no: 1146; Darimi, Sünen hadis no: 368. Hadis sahihtir. İbn Mübarek Hasan Basriden  hasen isnadla mürsel olarak ve Darimi ise Hasan Basri’den sahih mürsel olarak rivayet etmiştir. Hatib el-Bağdadi, Tarihul Bağdat hadis no: 1580; Hatip hasen ve muttasıl olarak Cabir r.a dan rivayet etmiştir.

Ebu Nuceyh rahimullah dedi ki: Resülullah s.a.v şöyle buyurdu:
مَنْ كَانَ مُوسِرًا لأَنْ يَنْكِحَ ثُمَّ لَمْ يَنْكِحْ فَلَيْسَ مِنِّي
Evlenmeye gücü yetip de evlenmeyen bizden degildir.
Abdurrrezzak, Musannef hadis no: 10376; İbn Şeybe, Müsannef hadis no: 11901; Taberani, Mucemul Evsat 989 ve Mucemul Kebir hadis no: 18394; Beyhaki, Şuabul İman hadis no: 5067; Ebu Davud, Merasil meal Esanid hadis no: 202. SZ.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret567680
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu