GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Sahih Hadisler

Garip Osman der ki: Salih li aynihi=Doğrudan aynen sahih hadise derler. Sahih hadis şartlarının tamamını bir hadiste varsa o hadise sahih li aynihi hadis derler. Sahih li aynihi hadisler pek çoktur. Sahih hadisin ölçüsü hadisin hangi kitapta bulunduğu değil sahih hadis şartlarına uyup uymamasına göredir.

Hz Ebu Hüreyre r.a dedi ki: Rasülullah (sallallahu aleyhi vessellem) şöyle buyurdu:
مَنْ أطَاعَنيِ فَقَدْ أطَاعَ اللهَ وَمَنْ عَصَانيِ فقدْ عَصَى اللهَ
"Kim bana itaat ederse Allaha itaat etmiş olur, kim bana isyan ederse Allaha isyan etmiş olur". Ebu Yusuf, Kitabul Haraç; Abdurrezzak, Musannef; Buhari, İtisam; İbn Mace sünen hadis no 3. Hadis sahihtir.

Hz Enes bin Malik dediki: Peygamber efendimiz s.a.v . her hutbesine başlarken şöyle buyururdu:
لَا إِيمَانَ لِمَنْ لَا أَمَانَةَ لَهُ وَلَا دِينَ لِمَنْ لَا عَهْدَ لَهُ
Emaneti olmayanın imanı ahdinde durmayanın ise dini yok gibidir. İmam Ahmed, Müsned c III/135 hadis no: 13225; İbn Hibban, Sahih hadis no: 194; Beyhaki, Süneni Kebir hadis no: 17349; Bezzar, Ebu Yala, İbn Şeybe, Musannef hadis no: 29817Taberani; Mucemül Evsat hadis no: 2679. Hadis sahihtir.

Hz Enes bin Malik Hz Ebu Hureyre, Hz Cabir bin Abdullah, Hz Amr bin Avf radıyallahu anhum dediler ki: Rasülullah (sallallahu aleyhi vessellem) şöyle buyurdu:
لاَ يُلْدَغُ الْمُؤْمِنُ، مِنْ جُحْرِ وَاحِدٍ مَرَّتَيْنِ
Mümin, bir delikten iki defa ısırılmaz". Buhari, Kitabu’l-Edeb; Müslim, Kitabu’z-Zühd ver-Rekaik 63 hadis no: 2998. ve diğerleri rivayet etmiştir.

Hz Muaviye bin Ebu Sufyan radıyallahu anhu dedi ki: Resülullah s.a.v şöyle buyurdu:
مَنْ يُرِدِ اللَّهُ بِهِ خَيْرًا يُفَقِّهْهُ فِي الدِّينِ
"Allah kimin hayrını dilerse onu dinde fakih kılar". Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud ve diğerleri rivayet etmiştir hadis tam 9 sahabeden rivayet edilmiş sahih ve meşhur bir hadistir.

Hz Abdullah ibn Ömer, Hz Huzeyfe, ve diğerleri dedilerki: Resülullah s.a.v şöyle buyurdu:
مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ
"Kim bir millete benzerse o onlardandır".
Ebu Davud ve İmam Ahmed İbn Ömerden Bezzar Hz Huzeyfeden, Ebu Umyye et-Tarsusi Müsnedinde Ebu Hureyre den, Ebu Umama el-Bahili ve Enes r.a danda rivayet edilmiştir.

Hz Sad bin Ebu Vakkas, Hz Enes bin Malik ve Hz Osman radiyallahu anhüm dediler ki: Rasülullah (sallallahu aleyhi vessellem) şöyle buyurdu:
 الطُّهُورُ شَطْرُ الْإِيمَانِ
"Temizlik imanın yarısıdır".
Müslim, Darimi, İmam Ahmed ve diğerleri rivayet etmiştir bu hadis tomlam 10 sahabe tarafından rivayet edilmiştir.

Hz Hasan, Hz Abdullah ibn Ömer, Enes bin Malik ve diğerleri radiyallahu anhüm dediler ki: Rasülullah (sallallahu aleyhi vessellem) şöyle buyurdu
:
دَعْ مَا يَرِيبُكَ إِلَى مَا لَا يَرِيبُكَ
"Sana şüphe veren şeyi bırak sana şüphe vermeyen şeye bak". İmam Admed, Tirmizi, Nesai, Darimi, ve diğerleri toplam 6 sahabeden rivayet edilmiştir.

Hz Ebu Zerr (Allah Ondan razı olsun) şöyle demiştir: Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) bana şöyle dedi:
لَا تَحْقِرَنَّ مِنَ الْمَعْرُوفِ شَيْئًا وَلَوْ أَنْ تَلْقَى أَخَاكَ بِوَجْهٍ طَلْقٍ
Kardeşini güler yüzle karşılamaktan ibaret bile olsa hiçbir iyiliği küçük görme!”. Müslim, Birr 144 hadis no:2629; İbni Hibban hadis no: 523; Beyhaki, Şuabul İman.

Hz C
abir bin Abdullah ve Hz Huzeyfe (Allah Ondlardan razı olsun)’ dediler ki: Resûüullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
كُلُّ مَعْرُوفٍ صَدَقَةٌ
Her iyilik sadakadır". Buhari Edeb 33; Müslim ve diğerleri rivayet etmiştir.

Hz Ebu Mesud Ukbe İbn-i Amr (Allah Ondan razı olsun)’dedi ki: Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
مَنْ دَلَّ عَلَى خَيْرٍ فَلَهُ مِثْلُ أَجْرِ فَاعِلِهِ
Kim bir hayra ve iyiliğe klavuzluk ederse ona hayrı işleyenin sevabıkadar sevap vardır.” İmam Ahmed; Müslim, İmare 133; Tirmizi; Ebu Davud; Taberani, Mucemul Evsat hadis no: 5968 ve diğerleri rivayet etmiştir. Taberani hadisi Ebu Hureyreden de rivayet etmiştir.

Hz Enes (Allah Ondan razı olsun)’ dedi ki: Nebi (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
لَا يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ حَتَّى يُحِبَّ لِأَخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ
Sizden biriniz kendisi için arzu edip istediği şeyi din kardeşi için de arzu edip istemedikçe iman etmiş olamaz.” Buhari, İman, 7, Müslim, İman 71; Tirmizi, Nesai, ve diğerleri rivayet etmiştir.

Ebu Said el Hudri (Allah Ondan razı olsun), Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyururken işittim:
مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَرًا فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِلِسَانِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ، وَذَلِكَ أَضْعَفُ الإِيمَانِ
Sizden her kim bir kötülük veya çirkin birşey görürse onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirmeye çalışsın ona da gücü yetmezse kalbiyle onu hoş görmeyip kabullenmesin ki buda imanın enzayıf derecesidir.” Müslim, İman 78; İmam Ahmed; İbn Mace; Sahihi İbn Hibban.
Hz Ali radıyallahu anhu şöyle buyurdu: "Şayet kalb buğz etmezse tersine döner".
Eliyle idareciler düzetlmeli dili ile alimler düzeltmeli kalbi ile ise halk buğz etmelidir demişler.

Hz Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:
لَتُؤَدُّنَّ الْحُقُوقَ إِلَى أَهْلِهَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ حَتَّى يُقَادَ لِلشَّاةِ الْجَلْحَاءِ مِنَ الشَّاةِ الْقَرْنَاءِ
Kıyamet günü haklar sahiplerine mutlaka verilecektir. Hatta boynuzsuz koyun için boynuzlu koyun kısas edilip öcü alınacaktır.” Müslim, Birr 60; İmam Ahmed, Ebu Yala, Müsned; Beyhaki, Süneni Kebir.

Hz Abdullah ibni Amr ibni As, Enes bin Malik ve diğerleri (Allah Onlardan razı olsun)d dediler ki: Resülullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
الْمُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ الْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَيَدِهِ وَالْمُهَاجِرُ مَنْ هَجَرَ مَا نَهَى اللَّهُ عَنْهُ
Müslüman, elinden ve dilinden müslümanlar ın zarar görmediği kimsedir. Muhacir ise Allah’ın yasakladığı şeylerden uzak durup kaçan kimsedir.” Buhari, İman 4, Müslim, İman 64 ve diğerleri rivayet etmiştir. Hadisin baş kısmı mütevatirdir.

Hz Abdullah ibni Amr ibni As, Enes bin Malik ve diğerleri (Allah Onlardan razı olsun)d dediler ki: Resülullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:
الْمُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ الْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَيَدِهِ وَالْمُهَاجِرُ مَنْ هَجَرَ مَا نَهَى اللَّهُ عَنْهُ
Müslüman, elinden ve dilinden müslümanlar ın zarar görmediği insandır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret561313
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Saat
Hava Durumu