GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

B ile başlayan hadisler

Bakireden nefsi hususunda izin alınır,  onun izni  sükutudur

Hz. İbnu Abbas (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
الأَيِّمُ أحَقُّ بِنَفْسِهَا مِنْ وَلِيِّهَا. والْبِكْرُ تُسْتَأذَنُ في نَفْسِهَا، وَإذْنُهَا صَُمَاتُهَا
"Dul nefsine velisinden ehaktır. Bakireden nefsi hususunda izin alınır,  onun izni  sükutudur." Müslim, Nikah 66, (1421); Muvatta, Nikah 4, (2, 524); Tirmizî, Nikah 12, (1108); Ebu Davud, Nikah 26, (2098); Nesâî, Nikah  31, 32, (6, 84).

Benden Sonra Ebu Bekir ve Ömer uyun

Hz Abdullah b Mesud r.a dediki: Rasülullah s.a.v şöyle buyurdular:

اقْتَدُوا بِاللَّذَيْنِ مِنْ بَعْدِي مِنْ أَصْحَابِي أَبِي بَكْرٍ وَعُمَرَ ، وَاهْتَدُوا بِهَدْيِ عَمَّارٍ ، وَتَمَسَّكُوا بِعَهْدِ ابْنِ مَسْعُودٍ

"Ebu Bekr ile Ömer'i işaret ederek) benden sonra onlara uyun. Ammar'ın hidayeti gibi hidayet bulun; İbn-i Mesud'un söylediklerini tasdik edin!”. Tirmizi, Sünen hadis no: 3770; Taberani Mucemül-Kebir hadis no 8426.

Beyanın birkısmı Sihirgibidir

Hz İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Meşrık cihetinden iki adam geldi ve bir hitabede bulundular. Onların beyanlarındaki güzellik herkesin hoşuna gitti. Bunun üzerine Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm):

إِنَّ مِنَ الْبَيَانِ لَسِحْرًا أَوْ إِنَّ بَعْضَ الْبَيَانِ لَسِحْرٌ

"Beyanın bir kısmında mutlaka bir sihir var!" buyurdular." Buhari, Tıbb 51; Muvatta, Kelam 7, (2, 986); Ebu Davud, Edeb 94, (5007); Tirnmizî, Birr 81, (2029. Yani bazı sözler insanı sihir gibi büyüler.

Birşeye karşı olan sevgin seni kör ve sağır etmesin

Ebu'd  Derda (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

حُبُّكَ الشَّىْءَ يُعْمِي وَيُصِمُّ
"Bir şeye karşı sevgin seni kör ve sağır eder (de onun eksiklerini görmez, kusurlarını işitmez olursun". Ebu Davud, Edeb 125, (5130); Ebu Şeyh Esbehani; Emsalül Hadis hadis no: 101; İmam Ahmed, Müsned. Hadis Ebu Davudun ve Esbahanin rivayet ile hasen li ğayrihi derecesine yükselmektedir. Bizzattahkik ettiğimde gördümki hadis hasen li ğayrihidir.
AÇIKLAMA:       
Bu hadis Ahmed İbnu Hanbel'de hem merfu ve hem de mevkuf olarak rivayet edilmiştir, merfu olması daha muvafık gözükmektedir. Hadis, kalbe hakim olan sevginin, mahbubun kusurunu göremeyecek kadar gözü  kör ve kulakları sağır edeceğini belirtiyor. Dinimiz bu fıtrî  zaaf sebebiyle, pek yakınların şehadetini makbul addetmiştir, çünkü doğruyu söyleyemez.

Bizden başkalarının adetlerine göre davranan bizden değildir

Hz Abdullah ibn Abbas r.a dedi ki: Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurdu:
لَيْسَ مِنَّا مَنْ عَمِلَ لِسُنَّةِ غَيْرِنَا
"Bizden başkalarının adetlerine göre davranan bizden değildir''. demiştir. Taberani, Hadis no: 11182; Deylemi, Firdevsül-Ahbar, H nu 5309; Ali el-Muttaki, Kenzul-Ummal, H nu 1097; Suyuti el-Camius-Sağir, H nu 7686; Münavi, Künüzul-Hakaik, H nu 6650.

Büyüklerimize saygı küçüklerimize sevgi duymayan ümmetimden değildir

Hz Ubade bin Samit r.a dedi ki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu: لَيْسَ مِنْ أُمَّتِي مَنْ لَمْ يُجِلَّ كَبِيرَنَا وَيَرْحَمْ صَغِيرَنَا وَيَعْرِفْ لِعَالِمِنَا حَقَّهُ"
Büyüklere saygı duymayan küçüklere şefkatle davranmayan ve alimlerin hakkını gözetmeyen ümmetimden değildir". İmam Ahmed, Müsned, hadis no: 22143; Taberani, Mekarimi Ahlak hadis no: 147; Müsnedi, Şaşi hadis no: 1211. İmam Ahmedin rivayeti hasendir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret561313
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Saat
Hava Durumu