GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Sahabenin Vasiflari

Sahabenin 5 özelligi vardi

İmam el-Evzai de: Allah Rasülünün s.a.s ashabı ile onlara gereği gibi tabi olan tabiilerin beş hal üzere bulunduğu anlatılır:

1-Cemaattan ayrılmamak,

2-Sünnete tabi olmak,

3-Mescidleri inşa edip onarmak,

4-Kuran okumak,

5-Allah (C.C) yolunda cihad etmek". Lalekai, es-Sünne; İmam Suyuti,s 122.

Şimdi bu vasiflara kisaca bakalım:
1-Sahabenin birinci hali cemaatten ayrilmamak cemaati terk etmemek sürekli cemaatla beraber olmak, peki ya bizler cemaate ne derece bagliyiz. Birlik ve beraberligin en büyük isbati cemaate bagliligin isbati camiye cemaate cemaatle namazlari kilmaya devam etmekle anlasilir. Camiye devam etmekten anlasilir. Bugün bircoklari kendi imamlarinin ve kendi cemaatlerinden olmayan imamlarin arkasinda namaz bile kilmiyor buna karsin sahabelerin Haricilerin ve kaderilen bile arkasinda namaz kildiklari belirtilmekte. Sahabelere imam salih olsun fasik olsun fark etmez cemaate bagli kalip namaz kilarlardi. Ancak Imam Buhari hazretleri cehmiyye ve rafizilerin arkasinda namaz kilinamayacagini belirtmis. Kendi imamindan baskasinin ardinda namazi kilmayan rafizilerdir.

2-Sünnete tabi olmak, sünnet neredeyse orda olmak sünnete bagli kalmak sahabenin ikinci en mühim vasiflaridir. Sünnet neredeyse sen ora ol demisler. Onlara göre bir sünneti terk etmek helak olmaktir sapikliktir.

3- Mescidler yapmak onarmak birakin mescit yapip onarmayi bir caminin bir ihtiyaci icin para toplandimi bes kurus verir bür sürüde laf ederiz. Söylemedigimiz kalmaz parayi yiyorlar yok söyle böyle senin gayen ve niyetin samimi ise ne yaparlarsa yapsinlar sen sevabini kazaniyorsun. Hz Ömer r.a namaz kilan köleleri azad edermis. Demislerki ya emirelmüminin bunlar namaza baslyior azad olunca birakiyorlar. O da cevaben demiski aldatilir isemde hak ile aldatilayim. Sen niyetini saglam tut Allah iicn camilerin mescidlerin ayakta kalmasi icin yardimci ve destek olur gerisini birak.

4-Kuran okumak evet bugün bizlerde kuran okuyoruz ancak ne Rabbimizin ne buyurdugunu anliyoruz nede emirlerine uyuyoruz. Nice kuran okuyalar varki kuran onlari lanetler. Sahabeler kurani cok okurdular ve hayatlarina tatbik ederlerdiler bunun icinde okurlardi. Hatta onlar kurani 10 ayet onar ayet ezberler onlarin hükümlerini ögrenip hayatlarina tatbik etmedikce diger ayetlere gecmezleri. Iste aradaki fark hicbirsey anlamadan emir ve yasaklarina uymadan ögrenmeden okunan kuran faide vermez.

5-Allah yolunca cihad etmek. Sahabelerin nasil cihat ettiklerine bir iki örnek düsmanlarin agzindan:

Ebediyyen Suriyeyi terk ederek Konstantiniyye’ye (istanbula) yerleşen Bizans kralı Heraklius, daha önce müslümanlara esir düşmüş olup, sonra serbest bırakılan ve Kralı’la Kopnstantiniyye’ye gelmiş olan bir askerine; Bizans ve İran topraklarını bu hızla fetheden müslümanların nasıl insanlar olduklarını sordu. O bizans askeri şöyle cevap verdi: Sen onları görüyormuşcasına sana tarif edeyim: <Onlar gündüzleri at sırtında savaşır, geceleri zikreder, İhtiyaçlarından fazla asla bir şey yemez, selamsız bir yere girmezler. Davaları gerçekleşinceye kadar, savaşta sebat ederler!> Bunun üzerine Kral şöyle söyle dedi: <Eğer bu söylediklerin doğru ise, şu anda ayaklarımı bastığım yere dahi sahib olacaklar!> İbn Kesir, el-Bidaye, VII, 53.

Gerçektende Heraklius’un dediği oldu Kostantiniyye feht edilerek İstanbul oldu.

Yermük savasi öncesi Rum generallarinden birinin, ic yüzlerini ögrenmek icin islam ordusuna göndermis oldugu bir Arab, bir gün bir gece Müslümanlar icinde bulunarak dönmüs ve islam askerinin durumunu genarale söyle hikaye etmistir: “Onlar geceleyin rahib(abid) ve gündüzün hepsi askerdir. Adaleti titizlikle gözetirler Hırsızlık yapan komutanlarının ogluda olsa elini keserler”  deyince genaral: “Öyleyse yeryüzünde onlar ile ugrasmaktan ise yerin alti bize daha hayirlidir” demistir. Ahmed Cevdet Pasa, Kisasi Enbiya c 1.

Cihad denince yalniz kilic cekmek tüfek tutmak degildir. Sahabelere mekkedede 13 yil cihad ettiler yalniz bircok cesit cihad vardir. Elle cihad dille cihad malla cihad buguz ederek cihad bircok nevii vardir en efdali ise mali ve caniyla cihad etmektir. Bizler canla cihadi unuttuk bilmeyiz bile.

Filhakikat bunca delillerden sonra aklımızı başımıza alalımda Dinin öncüleri olan sahabelere tabiilere ve onlara tabii olan müctehiddin olan imamlarin yolundan ayrilmayalim. Osman Aslan

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret555872
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Saat
Hava Durumu