GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Erzurumlu EfeALVARLI MUHAMMED LÜTFİ “EFE”   (1868-1956)
Erzurum'un Hasankale (Pasinler) İl­çesinin Kındığı köyünde doğdu. Babası Hoca Hüseyin Efendi'den tahsil gördü. Babasından icazet aldıktan sonra Erzu­rum'da tanınmış bazı âlimlerin dersleri­ni takip etti.

1891 yılında Hasankale'nin Sivaslı Camii'ne imam tayin edildi. Aynı yıl babasıyla birlikte Bitlis'e giderek Nak­şibendî şeyhi Muhammed Pîr-i Küfrevî’ye intisap etti. Riyazetini tamamladık­tan sonra Pîr-i Küfrevî’nin halifesi ola­rak Hasankale'ye döndü. Bir süre bura­daki görevine devam etti, daha sonra Erzurum'un Dinarkum köyüne giderek imamlık yaptı. 12 Şubat 1916'da Ruslar'ın Erzurum çevresini İşgale başlama­sı üzerine babasıyla birlikte Erzurum'a geldi.

Rus istilâsı süresince Tercan'ın Yavİ köyünde imamlık yaptı. Ruslar'ın çekil­meye başlamaları ve Ermeniler'in kat­liama girişmeleri üzerine Yavi ve kom­şu köylerden topladığı altmış kişilik bir müfrezeyle Ermeniler'e karşı koydu. Oyuklu köyü yakınlarında Ruslar'a ait büyük bir silâh deposunu ele geçirdi. Daha sonra Haydari Boğazı'ndaki Zergide köyünde Türk ordusuna katıldı ve ordu ile birlikte Erzurum'a girdi. Aynı gün babası şehid düştü.

Erzurum'un kurtuluşundan sonra tek­rar Hasankale'ye döndü. Kendisine tek­lif edilen Hasankale müftülüğü görevini kabul etmeyerek Hasankale'ye bağlı Alvar köyü halkının isteği üzerine oraya yerleşti. Halk arasında “Alvar imamı” ve “Efe hazretleri” unvanıyla tanındı. Bir Nakşibendî Hâlidî şeyhi olarak 1939'a kadar bu köyde, bu tarihten sonra da Erzurum'da bölge halkını irşad ile meş­gul oldu. 12 Mart 1956'da vefat etti. Ce­nazesi Alvar köyüne götürülerek oraya defnedildi.

Arapça, Farsça ve Türkçe şiirler yazan Alvarlı Muhammed Lutfi Efendi'nin şiirleri ölümünden sonra oğlu Seyfeddin Mazlumoğlu tarafından derlenerek Hulâsatü'l-hakâyık adıyla yayımlanmış­tı. Bu divanda çeşitli na­zım şekilleriyle söylenen 700'ü aşkın şiir mevcuttur. Hece vezni ve oldukça sade bir Türkçe'nin kullanıldığı bu şiirlerden bazıları da bestelenmiştir.
Bibliyografya
  1. Muhammed Lutfî, Hulsatü'l-hakâyık, İstan­bul 1974, s. 508, 512;
  2. Talip Aktepe, Alvar İma­mı Muhammed Lutfi Efendi'nin Şiirleri (1969), Atatürk Ünv. Merkez Ktp., Dokümantasyon kıs­mı, nr. T 811, 316, A 47.
Kaynak: Selahattin Kıyıcı, “Alvarlı Muhammed Lütfî Efe”, DİA, II.
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret561314
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Saat
Hava Durumu