GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Sahih Liğayrihi Hadisler

                   Sahih Ligayrihi Hadis:

Sıhhat şartlarını en üst seviyede sahih hadis için taşımamasına rağmen, kendisini sıhhat derecesine çıkaracak bir başka şahit destek rivayet (‘Adıd’) bulunan hadislere Sahihi ligayrihi  veya  hasen sahih ve sahih la lizatihi da denir. Sahih liğayrihi ye misal:

لَوْلَا أَنْ أَشُقَّ عَلَى أُمَّتِي لَأَمَرْتُهُمْ بِالسِّوَاكِ عِنْدَ كُلِّ صَلَاةٍ
"Ümmetime meşakat vereceğimi bilmesem her namay vakti misvak kullanmalarını emrederdim". Buhari Cuma 8, Müslim tahare 42; Ebu Davud, tahare 25; Tirmizi, tahare 18; Nesai, tahare 6; İbn Mace, tahare 7; Darimi, salat 168; Muvatta, tahare 114-115.

Hadisin ravileri arasında Muhammed b Amr bulunmaktadır. Bu yat, hafıza kusuru ile (‘su-i-hıfz’) ile tenkid edilmiştir. Bu yüzden hadis, sıhhat şartlarına enüst seviyede’de haiz olamamıstır. Ne var ki, hadis ravilerinin hiç biri tenkide uğramamış senedlerle de nakledilmiştir ve hadis isnadı sahih derecesine çıkmıştır. Fakat sahih liğayrihi olmuştur. Hadisi sahih derecesine . Çıkaran öteki rivayetlere de terim olarak Adid denir. Ahmed naim, Tecrid Tercümesi, c 201.

Hz Cabir bin Abdullah r.a dedi ki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu:
مِفْتَاحُ الْجَنَّةِ الصَّلَاةُ ، وَمِفْتَاحُ الصَّلَاةِ الطُّهُور
Cennetin anahtarı namazdır, Namazın anahtarı ise abdesttir.
Tirmizi tahare hadis no 4; İmam Ahmed, Müsned hadis no: 14252; Ebu Davud Tayalisi, Müsned hadis no: 1899; Taberani, Mucemüs Sağir hadis no: 597.  Tirmizi dediki hadis sahih li gayrihidir.

Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

مَنْ لَمْ يَدَعْ قَوْلَ الزُّورِ وَالْعَمَلَ بِهِ، فَلَيْسَ لِلَّهِ حَاجَةٌ بِأَنْ يَدَعَ طَعَامَهُ وَشَرَابَهُ

 “Bir kimse yalan söylemeyi ve yalanla iş görmeyi bırakmazsa, o kimsenin yemesini içmesini terk etmesine Allah’ın ihtiyacı yoktur.” (Müslim, Sıyam: 29; İbn Mâce, Sıyam: 21). Bu konuda Enes (r.a.)’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir.

Hz. Enes (r.a.) den: Nebi (s.a.v.) buyurdu:

تَسَحَّرُوا فَإِنَّ فِي السَّحُورِ بَرَكَةً

“Sahur yemeği yeyiniz, sahur yemeğinde bereket vardır.” 
(Müslim, Sıyam: 9; Tirmizi sünen savm Hn: 708; Ebû Dâvûd, Sıyam: 15) Tirmîzî: Enes hadisi hasen sahihtir. Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret567680
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu