GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Ençok hadis rivayet eden sahabeler


Sahabeler rivayet ettikleri bütün hadisleri bizzat peygamber efendimiz s.a.v. den işitmemişlerdir rivayet ettikleri hadislerin bir kısmını başka sahabelerden dinleyip ezberleyip rivayet etmişlerdir. Bir sahabenin rivayet ettiği bütün hadisleri peygamber efendimiz s.a.v. den işittiği idda etmek elekle su taşıdığını idda edecek kadar cahilce bilinçsiz ve şuursuzca bir gaflettir.

Her farklı sened veyahud seneddeki veyahud metindeki ufak bir farklılık dahi farklı bir hadis sayıldığından hadislerin miktarı artmaktadır.
Birer misalle açıklayayım:

Mesela: Kim benim adıma yalan söylerse cehennemdeki yerine hazırlansın hadisinin tam 4500 küsür senedi var bu bir hadis olmasına rağmen bukadar çok farklı sened ve rivayet yolları ile geldiği için bir hadis olmasına rağmen rivayetül hadis ilmi kurallarına göre tam 4500 hadis sayılmaktadır.

Hadis kitaplarında durum nasıl?
Mesela: Buhârî de tekrarı ile birlikte toplam 9082 hadis vardır tekrarlar çıkınca geriye 4000 bine yakın hadis kalıyor. Bütün hadis kitaplarında hayli çok tekrar vercuttur ve hepsindeki rakam tekrarları ile olan adettir. Buna göre kendisinden ençok hadis rivayet edilen Ebu Hureyre r.a. aslında kaç hadis rivayet etmiş olabilir?

Ebu Hureyre r.a kaç hadis rivayet etmiştir?
Ebu Hureyre r.a. tekrarları çıkınca sadece 1579 hadis rivayet etmiştir. Bu hakikatı bilmeyen zavalılların yaygaralarına aldanma sen ilim delil ister delile dayanır gerisi hikaye...


Ebû Hüreyre (r.a.), rivayet ettiği hadis sayısı tekrarları ile birlikte Müsnedi bakide 5374 ve Ahmed bin Hanbeln Müsnedinde ise 3851 hadisdir.  Tekrarları çıkınca geriye 1579 hadis kalımıştır.  Yani aslında rivayet ettiği hadis sayısı 1579'dur. Kaynak: Prof Muhammed Mustafa el-Azami, İlk Devir Hadis Edabiyatı, 7.


Abdullah bin Ömer (r.a.), rivayet ettiği 2 bin 630 hadisle ikinci sırayı almış­tır. Bu rakamlar tekrarları ile birliktedir.

Enes bin Mâlik (r.a.), Peygamberimizden 2 bin 286 hadis rivayet etmiştir. Tekrarı ile birlikte.

Hz. Âişe Validemiz (r.a.), Peygamber Efendimizden 2 bin 210 hadis rivayet et­miştir. Tekrarları ile birlikte. Müsnedi aişe de 1019 hadis vardır.

Abdullah bin Abbas (r.a.), Peygamberimizden 1660 hadis rivayet etmiş­tir. Tekrarı ile birlikte doğrudan peygamberimizden 4 hadis işittiğinde ittifak vardır diğerlerini sahabelerden öğrenip ezberlemiştir.

Câbir bin Abdullah (r.a.), Peygamber Efendimizden 1540 hadis rivayet et­miştir. Tekrarı ile birlikte.

Ebû Said el-Hudrî (r.a.) ise Peygamber Efendimizden 1170 hadis rivayet etmiştir. Tekrarı ile birlikte.

Çok ama çok önemli bir uyarı

Neden tekrarlar bukadar çok?
Çünkü hadis rivayetinde değişne her bir isim her bir bir harfte olsa farklı bir ibare siğar hadisi sayı olarak artırmaktadır. Bezen bu bir hadisin rivayetinden 200 farklı senede çıkmaktadır hadis aynıdır ama 200 farklı senedle gelince metbi birde olsa rivayetül hadis ilmi kurallarına göre tam 200 hadis sayılmaktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret567689
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu