GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Yahudi ve Hiristiyanlara benzeme

KURAN SÜNNET VE SELEFİN GÖRÜŞÜ IŞIĞINDA Yılbaşı Kutlamanın, Yahudi ve Hiristiyanların bayramlarına katılmanın noel, paskalya ve yumurta bayramı kutlamanın hükmü nedir? Yılbaşı kutlamak hindi kesmek çam süslemek ogüne has eğlence terti etmek mum yakmak hediye almak ve sair bunların hepsi bidattır Sapıklıktır Küfrü taklittir küfrün şenliğinde hoşnut olmak sevinmek küfür ve nifak alametidir...

وَالَّذِينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا

(O mümin kullar), Zura şahitlik etmezler, boş sözlerle karşılaştıklarında vakar ile (oradan) geçip giderler. Furkan suresi ayet 72.

Ayette geçen: onlar ki “Zur”a şahitlik etmezler. Ayetindeki Zur hakkinda sahabe ve tabiin Müfessirleri ve İmam Mücahid "Zur" Müşriklerin bayramıdır dediler ve: O mümin kullar ki müşriklerin bayramlarına katılmazlar diye tefsir ettiler. Zehebi, Hıristiyanlara benzemeye Reddiye saife 30.

Eğer Yahudi ve Hirıstıyanlara özgü bir bayram varsa, Müslüman bu bayramların hiç birinde onlara katılamaz. Zehebi, Hıristiyanlara benzemeye Reddiye saife 31.
Hz Abdullah bin Amr r.a. dedi ki: Kim onların nevruzlarını ve mihricanlarını (festivallerini) kutlar ve onlara benzediği halde tevbe etmeden ölürse, kıyamet günü onlarla beraber haşrolur. Zehebi, Hıristiyanlara benzemeye Reddiye saife 39.
Buna göre yılbaşı noel paskalya ve yumurta bayramlarını kutlayan evine hindi alan çam süsleyen o güne has mum yakan yılbaşı kutlaması yapanlar hediyeler alanların halini düşünmeli bunların tamamı küfür adetidir.

Hz Abdullah ibn Ömer r.a dedi ki: Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurdu:

مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ

''Kim bir millete benzerse onlardandır''. demiştir. Ebu Davud, Süneni Ebu Davud hadis no 4031;İmam Ahmed Hadis hasen sahihtir.

Hz Abdullah ibn Abbas r.a dedi ki: Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurdu:

لَيْسَ مِنَّا مَنْ عَمِلَ لِسُنَّةِ غَيْرِنَا

"Bizden başkalarının adetlerine göre davranan bizden değildir''. demiştir. Deylemi, Firdevsül-Ahbar, H nu 5309; Ali el-Muttaki, Kenzul-Ummal, H nu 1097; Suyuti el-Camius-Sağir, H nu 7686; Münavi, Künüzul-Hakaik, H nu 6650.

Hz Huzeyfe r.a. dedi ki: Bir kimse bir kavme benzerse, o artık onlardandır, ahlak ahlaka benzemedikçe kalb kalbe benzemez. Zehebi, Hıristiyanlara benzemeye Reddiye saife 47.

Abdullah inb Mesud r.a dedi ki: Kalb kalbe benzemedikçe giyim giyime benzemez. Zehebi, Hıristiyanlara benzemeye Reddiye saife 47. Hz Ömer r.a. dedi ki: Yabancıların dili ile konuşmayı öğrenmeyin müşriklerin bayram günlerinde kiliselerine girmeyin, çünkü onların üzerine lanet iniyor. Zehebi, Hıristiyanlara benzemeye Reddiye saife 35.

İnsanların enkötüsü kadınlarını ve çocuklarını Allah’ın gazabını çeken şeyle razı etmeye çalışmasıdır. Zehebi, Hıristiyanlara benzemeye Reddiye saife 38.

Müslüman, eğer Allah’a ve ahret gününe iman ediyorsan; kendini, kadınlarını, kızlarını ve çocuklarını onların bayramlarına katılmaktan uzak tutman gerekir.

Kitap ehline az şeydede olsa benzemek büyük günahlara yol açtığına ve haram olduğuna göre ya şenlik yapmak kutlamak yılbaşı kutlamak hindi almak çam süslemek nedir? Küfür adeti ve kafiri taklittir zillettir küfre rızadır ondan hoşnut olmak imanı götürür Allah korusun çok sakınmak gerek.
ZALİMLERLE MEYLETMEK SAKINMAK GEREK

وَلاَ تَرْكَنُواْ إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ

Sakın Zalimlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Hud Suresi ayet 113. Müfessirler meyli kalbteki azıcık bir zerede onla onlara sevgi muhabbet duygusunun oluşması olarak tefsir etmişlerdir.
Hz Ebu Zer r.a dedi ki: Zalimlerin karaltısını çoğaltan onlarla haşrolur. Gazali, İhya.
Denirki onlara katılmasa dahi onların bi yerde toplandığını görüp bunlar ne yapıyor bi bakayım dese bu şekilde onların sayısını artırdığı için onlarla haşrolur.
Hazirlayan: Osman Aslan.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret555878
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Saat
Hava Durumu