GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

S ile başlayan hadisler

Sizden biri hevası benim getirdiğme tabi olmadıkça iman etmiş olamaz

Hz Abdullah ibn Amr b el.As r.a dedi ki: Rasülullah s.a.s. şöyle buyurdu:
لاَ يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ حَتَّى يَكُونَ هَوَاهُ تَبَعًا لِمَا جِئْتُ بِهِ
Sizden biri hevası benim getirdiğme tabi olmadıkça iman etmiş olamaz”. İbn Ebi Asım es-Sünne hadis no: 14; Hatib, Tarihul Bağdat hadis no: 1609; Beğavi, Şerhus Sünne hadis no: 103. Hadis Hasen Sahihtir. El Hindi Kenzul Ummal cI, 217; Imam Nevevi Kitabul Hucce de sahih bir senedle rivayet etmiştir.

''Size önce ashabıma, sonra onları takip edenlere uymayı tavsiye ederim

Hz Abdullah ibn Ömer r.a dedi ki: Hz Ömer r.a bize cabiyede hitap ederek şöyle buyurdu:
أُوصِيكُمْ بِأَصْحَابِي ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ ثُمَّ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ ثُمَّ يَفْشُو الْكَذِبُ، حَتَّى يَحْلِفَ الرَّجُلُ وَلَا يُسْتَحْلَفُ وَيَشْهَدَ الشَّاهِدُ وَلَا يُسْتَشْهَدُ، أَلَا لَا يَخْلُوَنَّ رَجُلٌ بِامْرَأَةٍ إِلَّا كَانَ ثَالِثَهُمَا الشَّيْطَانُ، عَلَيْكُمْ بِالْجَمَاعَةِ وَإِيَّاكُمْ وَالْفُرْقَةَ فَإِنَّ الشَّيْطَانَ مَعَ الْوَاحِدِ وَهُوَ مِنَ الِاثْنَيْنِ أَبْعَدُ، مَنْ أَرَادَ بُحْبُوحَةَ الْجَنَّةِ فَلْيَلْزَمْ الْجَمَاعَةَ، مَنْ سَرَّتْهُ حَسَنَتُهُ وَسَاءَتْهُ سَيِّئَتُهُ فَذَلِكَ الْمُؤْمِنُ
''Ey İnsanlar ben sizin aranızdan tıpkı Rasülullah s.a.v'in aramızdan kalktığı gibi kalktım Peygamber efendimiz s.a.v şöyle buyurmuştu: ''Size önce ashabıma, sonra onları takip edenlere (tabin=sahabeyi görenler) sonra onları takip edenlere (sahabeyi göreni görenlerin) haklarını gözetmeyi onlara uymayı tavsiye ediyorum. Daha sonra yalancılık yaygınlaşır. Hatta bir adam kendisinden yemin istenmediği halde yemin eder. Aynı şekilde bir kimse, kendisinden şahitlik istenmediği halde şahitlik eder. Dikkat edin bir adam biryerde bir kadınla başbaşa kalmasın. Aksi halde üçüncüleri şeytandır. Cemaata bağlı kalın. Dagılmaktan kaçının. Şeytan tek kişi ile beraberdir. İki kişiden daha uzaktır. Kim cennetin ortasını arzuluyorsa, cemaatle birlikte bulunmaya özen gösterin. Her kime iyiliği hoş gelir, fenalığı da kendisini rahatsız ederse, işte bu kişi mümindir'' demiştir.
İmam Tirmizi, Süneni Tirmizi hadis no 2165; Ahmed b Hanbel, Müsned 1/18; Hakim, Müstedrek hadis no 114. Tirmizi dediki: Hadis hasen sahih ve gariptir. Tirmizinin Tahkikçiside hadisin hasen olduğunu bildirmiş. Hakim dediki: Hadis Buhari ve Müslimin şartlarına göre sahihtir. Hafız Zehebi Telhis'inde Hakimin bu açıklamarını tasdik edip hadis hakimin belirttiği şekilde sahihtir demiştir.

Sılayı Rahim Arşa asılıdır

Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
الرَّحِمُ مُعَلَّقَةٌ بِالْعَرْشِ ، تَقُولُ : مَنْ وَصَلَنِي وَصَلَهُ اللَّهُ، وَمَنْ قَطَعَنِي قَطَعَهُ اللَّهُ
"Rahim Arş'a asılıdır, der ki: "Kim beni sıla ederse Allah da ona sıla etsin. Kim benden koparsa Allah da ondan kopsun. Buhari, Edeb: 13; Müslim Birr: 17, (2555); İmam Ahmed, Müsned hadis no: 6348; İbn Hibban, Sahih hadis no: 445; Ebu Yala.

Sözlerin Engüzeli Allahın Kitabıdır

İbnu Mes'ud (radıyallahu anh)'un şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

إِنَّ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللّهِ، وَأَحْسَنَ الْهَدْىِ هَدْىُ محمّدٍ ، وَشَرَّ الأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا

وَإِنَّ مَاتُوعدُونَ لآتٍ وَمَا أَنْتُمْ بِمِعْجِزِينَ

"Muhakkak ki, en güzel söz Allah'ın kitabıdır. En güzel yol da Muhammed (aleyhissalâtu vesselâm)'in yoludur. İşlerin en kötüsü de dine aykırı olarak sonradan çıkarılanıdır. Size vâdedilen mutlaka yerine gelecektir. Siz Allah'ı aciz bırakamazsınız" Buhârî, İ'tisam 2, Edeb 70.

Sünnetime ve Hülafai Raşidin sünnetlerine sarılın

Hz İrbaz bin Sariyye r.a dediki: Birgün Peygamber efendimiz s.a.v öyle bir vaaz ettiki gözlerimiz yaş doldu ve kalplerimize korku doldu dedilerki Ey Allah'ın Rasülü Bu sanki bir yolcunun vaazı gibi bize tavsiyede bulun: Bunun üzerine Peygamber efendimiz şöyle buyurdu:
أُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اللَّهِ، وَالسَّمْعِ، وَالطَّاعَةِ، وَإِنْ عَبْدٌ حَبَشِيٌّ فَإِنَّهُ مَنْ يَعِشْ مِنْكُمْ يَرَى اخْتِلَافًا كَثِيرًا، وَإِيَّاكُمْ وَمُحْدَثَاتِ الْأُمُورِ فَإِنَّهَا ضَلَالَةٌ، فَمَنْ أَدْرَكَ ذَلِكَ مِنْكُمْ فَعَلَيْهِ بِسُنَّتِي وَسُنَّةِ الْخُلَفَاءِ الرَّاشِدِينَ الْمَهْدِيِّينَ، عَضُّوا عَلَيْهَا بِالنَّوَاجِذِ
''Size Allah'tan korkmanızı dinlemenizi ve itaat etmenizi tavsiye ederim isterki başınızdaki habeşli bir köle olsun. Hiç şüphesiz sizden benden sonra  yaşayanlar birçok ihtilaflar görecek. Size sünnetime ve hidayet üzere olan raşit halifelerimin (dört halife) sünnetine uymanızı tavsiye ederim Ona azı dişlerinizle sarılın. Sonradan ortaya çıkan şeylerden sakının uydurulan şeyler bid'attır. ve her Bid'at dalalettir. İmam Ebu Davud, Süneni Ebu Davud hadis no 4607; Darimi Sünen hadis no 95, İmam Tirmizi, Süneninde, İbn Mace Süneninde; İbn Hibban Sahihinde rivayet ettiler. İmam Ebu Davud ve Tirmizi hadisi sahih senedle rivayet ettiler ve İmam Tirmizi dediki hadis hasen sahihtir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret555871
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Saat
Hava Durumu