GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Başlangıçta garip olup sonradan Meşhur olanlar


Garip olan Meşhur hadis:

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellim den yalnız bir sahabe ondan yalnız bir tabi ondan yine yalnız bir ravi ancak ondan sonra meşhur olan şöhret bulan hadise denir en meşhur misali:

Hz Ömer radıyallahu anhu dediki Resülullah s.a.v işittim şöyle buyuruyordu:

إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّاتِ  وَإِنَّمَا لِكُلِّ امْرِئٍ مَا نَوَى، فَمَنْ كَانَتْ هِجْرَتُهُ إِلَى دُنْيَا يُصِيبُهَا أَوْ إِلَى امْرَأَةٍ يَنْكِحُهَا، فَهِجْرَتُهُ إِلَى مَا هَاجَرَ إِلَيْهِ
"Ameller niyete göredir. Herkes icin ancak niyet ettigi sey vardir. Kimin Hicreti Allah ve Rasülü icinse, Onun Hicreti Allah ve Rasülünedir. Kimin Hicreti de Dünyalik (cikar ve menfaat) elde etmek, yahut Nikahlamak istedigi bir kadinsa onun hicreti de onadır.
Hadisin gectigi kaynaklar: Buhârî, Bed’ü’l-vahy hadis No 1; Müslim, İmaret 155 hadis No 1907; Ebu Dâvud, Talak 11 Hadis No 2201; Tirmizî, Fezailu’l-Cihad 16 Hadis No 1647; Nesâî, Taharet 60; İbn Mâce, Zühd 26. Bu hadisi peygamberimizden yalnız Hz Ömer rivayet etmiş ondan yalnız Alkame bin Vakkas el-Leysi ondanda yalnızca Muhammed bin İbrahim et-Teymi rivayet etmiş buraya kadar garipken Yahya bin Said el-Ensari den ise tam 750 ravi rivayet etmiş hadis şöhret bulmuştur... Osman Aslan.

Hz Ebu Hureyre radıyallahu anhu dedi ki: Resülullah sallallahu aleyhi vesellim şöyle buyurdu:
مَنْ يُرِدِ اللَّهُ بِهِ خَيْراً يُصِبْ مِنْهُ
"Allah hayırını dilediği bir kimseyi günahlarını bağışlamak ve derecesini yükseltmek için onu sıkıntıya sokar".
 Malik, Muvatta; İmam Ahmed; Buhari, Merda 1;Müsned,Nesai, Süneni Kebir ve diğerleri rivayet etmiştir. Bu hadis İmam Malike kadar birtek kişinin bir tek kişiden rivayeti ile gelmiş İmam Malikten ise onu birçokları rivayet etmiştir.Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret567677
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu