GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Ubade bin Samit r.a


Hz Ubade bin Samit r.a dedi ki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu:
لَيْسَ مِنْ أُمَّتِي مَنْ لَمْ يُجِلَّ كَبِيرَنَا وَيَرْحَمْ صَغِيرَنَا وَيَعْرِفْ لِعَالِمِنَا حَقَّهُ
"
Büyüklere saygı duymayan küçüklere şefkatle davranmayan ve alimlerin hakkını gözetmeyen ümmetimden değildir". İmam Ahmed, Müsned, hadis no: 22143; Taberani, Mekarimi Ahlak hadis no: 147; Müsnedi, Şaşi hadis no: 1211. İmam Ahmedin rivayeti hasendir.

Hz Ubade İbnu's-Samit (radıyallahu anh) oğluna ölümü sırasında demiştir ki: "Oğulcuğum, başına gelecek olan şeyin asla atlatılamayacağını, kaçırdıklarını da yakalayamayacağını bilmedikçe sen, imanın hakikatının tadını asla bulamazsın. Zîra ben, Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın şöyle söylediğini işittim:
إنَّ أوَّلَ مَا خَلَقَ اللّهُ الْقَلَمَ. فقَالَ لَهُ: اكْتُبْ. قَالَ: يَا رَبِّ وَمَا أكْتُبْ؟ قَالَ: اكْتُبْ مَقَادِيرَ كُلِّ شَىْءٍ حَتّى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.
"Allah'ın ilk yarattığı şey kalemdir. Kalemi yarattı ve: "Kıyamete kadar olacak şeylerin miktarlarını yaz!" dedi. "Oğulcuğum, Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'dan şunu da işittim
مَنْ مَاتَ عَلى غَيْرِ هذا فَلَيْسَ مِنِّى
"Kim bu inanç dışında olarak ölürse benden değildir." Ebu Davud, Sünnet 17, (4700); Tirmizî, Kader 17, (2156 ). Beyhaki, Süneni Kebir hadis no: 19231; Ebu Davud et-Tayalisi, Müsned hadis no: 574; İbn Cad, Müsned. Ravi Ebi Hafsah makbuldur.
AÇIKLAMA:
Bu iki hadis, kadere imanın farz olduğunu, hayır olsun, şer olsun her şeyin kaderle, yani Allah'ın takdiriyle olduğunu; bunların önceden yazılmış olduğunu, bunun hiçbir suretle değişmeyeceğini kabul etmedikçe kişinin mü'min sayılmayacağını ifade etmektedir.

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret567680
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu