GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Ehli Hadisin Fazilet

Ehli Hadisin Fazilet

 Abdullah ibn Mesud r.a dede ki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu:
رَحِمَ الِلَّهِ مَنْ سَمِعَ مِنِّي حَدِيثًا، فَبَلَّغَهُ، كَمَا سَمِعَهُ
Benden bir hadis işitip onu işittiği şekilde insanlara ulaştıran (anlatan) kula Allah rahmet eylesin. Bu hadis mütevatirdir toplam 20 küsür sahabeden rivayet edilmiştir. İbn Hibban, Sahihi ibn Hibban Kitabu’l-İlim hadis no 68; Kettani Mütevatir Hadisler isimli eserinde hadisin tüm rivayetlerini toplamiştır.

 Tirmizi ve Ebu Davud’un İbn Mesud r.a dan rivayetinde ise:
نَضَرَ اللهُ اَمْرَأَ سَمِعَ مِنَّا شَيْءًا فَبَلغَهُ كَمَا سَمِعَهُ
Benden bir hadis işitip onu işittiği şekilde insanlara ulaştıran (anlatan) kulun Allah yüzünü ak etsin. Ebu Davud veTirmizi.

 Hz Amr bin Avf el-Müzeni r.a dediki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu:
إِنَّ الدِّينَ بَدَأَ غَرِيبًا وَيَرْجِعُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ الَّذِينَ يُصْلِحُونَ مَا أَفْسَدَ النَّاسُ مِنْ بَعْدِي مِنْ سُنَّتِي
İslam garip başladı, yine garip olacaktır. O gariplere ne mutlu benden sonra gelir sünnetlerimi hayata geçirenler ve onları Allah’ c.c. kullarına öğretenlerdir”. Tirmizi hadis hakkında dediki hadis hasen sahihtir.Müslim, İman,h.no: 232; Tirmizi, İman, 13; İbn Mace, Fiten, 15; Darimi, Rikak,42; Müsned,I/398; Hatip,     Şerefi Ashabul hadis, 23. Makasidi’l Hasene, h.no:267: Hadise “sahihtir” demiştir.

 Hz. Ali r.a dediki: Resülullah s.a.v. şöyle buyurdu:
مَنْ أحْيَا سُنَّةً مِنْ سُنَّتِي أُمِيتَتْ بَعْدِي فَقَدْ أحَبَّنِي، وَمَنْ أحَبَّنِي كَانَ مَعِي
"Kim, benden sonra öldürülmüş olan bir sünnetimi ihya ederse beni seviyor demektir. Beni seven de benimle beraberdir."Kütübü sitte ilim babı 6. Hadis no: 4107, Rezin tahric etmiştir.

Kırkhadis nakletmenin fazileti ile ilgili önemli bi değerlendirme
İbn Hacer el-Askalani: Bu hadis çok meşhur olmuş birçok sahabeden birçok senedle rivayet edilmiştir. Bu sahabeler: Hz Ali, İbn Mesud, Ebu Derda; Muaz bin Cebel, İbn Abbas, İbn Ömer, Cabir bin Semüre ve Enes bin Malikten rivayet edilmiştir. Rivayet yollarının çokluuna ramen hadis hafısları bu rivayetlerin tamamının zaif olduğunda ittifak etmişlerdir.Yine bu hadis Ebu Hureyre ve Ebu Umame, Selmanı Farisi ve Cabir bin Semüre r.a tarafındanda zaif şekilde rivayet edilmiştir.

Beyhaki: Metni meşhur lakin isnadı sahih değildir zaiftir dedi.
İmam Nevevi: Hadisin bütün tarikleri zaiftir sabt değildir demiştir.
Bütün bu rivayetlerin birbirini desteklemesi ile hadis kuvvet bulur ve makbul derecesne çıkar bu yüzden birçok hadis hafızı buna istinaden kırk hadis kitabı yazmışlardır. Bunların başındada İmam nevevi gelir hepsi sırf bu şerefe nail olmayı umarak buda onların bu rivayetlere itibar ettiğinin ve rivayet tariklerinin bu denli çok olması nedeni ile zaifte olsa makbul olduğunu kabul etmelerindendir... Osman aslan

 Ahmed bin Hanbele sordular :
-‘Allah’ın c.c. yeryüzünde kendisine yakın veli kulları (ebdal) var mı?
-‘evet’ dedi.
-‘Peki kimdir onlar?
-‘Eğer onlar ehli hadis değilse ben Allah’ın c.c. (ebdal) kullarını bilmiyorum. Hatib Şerefi ashabul sahife 50; Suyuti Miftahul Cenne s 127.

Abdullah İbn Mübarek: ‘Kıyamete kadar ümmetimden bir grup hak üzere bulunmaya devam edecek, muhalefet edenlerin muhalefetleri onlara zarar vermeyecektir. Hadisini zikreder ve şöyle der: ‘Benim görüşüme göre bu kimseler hadis ehlidir. Suyuti, el-Camiul Kebir’de; Hatib Şerefi ashabul saife 26.

 Abdurrahman ibn Mehdi dedi ki: Hadiste geçen ‘bir grup hak üzere bulunmaya devam edecek..’ sözünden murad ehli hadistir. Resülullah s.a.v. yolunu tutanlar ve sünneti müdefa edenlerdir. Bunlar olmasa sapık fikirli insanlar farklı sapık görüşlere dalıp insanları helaka sürüklemişlerdir. Hatib Şerefi ashabul saife 10.

 İmam Buhari dedi ki: Bizler İbn Abdullahın kapısında üç veya dört kişiydik bize şöyle dedi: ‘Kıyamete kadar ümmetimden bir grup hak üzere bulunmaya devam edecek, muhalefet edenlerin muhalefetleri onlara zarar vermeyecektir’ hadisinden kasdedilen sizle rolduğunuzu zannederim. Çünkü tüccarlar ticaretle meşgul olurken meslek sahibleri meslekleriyle uğraşırken idarecile ridari işlerle uğraşırken, sizler nebinin sünnetlerini ihya ediyorsunuz. Hatib Şerefi ashabul saife 52.

Sufyanı Sevri dedi ki: ‘Melekler göklerin ehli hadis  te yeryüzünün bekçileridir’. Hatib Şerefi ashabul saife 23.
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret561312
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Saat
Hava Durumu