GERÇEK MÜSLÜMAN İNSANLARIN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLDUĞU İNSANDIR  

Menü
Site Haritası

Şeytanı İyi Tanıyalım

Kaç çeşit Şeytan var ve Hile ve tuzakları neler?
Tüm bunları bilmek istersen aşağıdaki yazıyı iyice oku

Şeytan denilen ruhi süfli insanın en büyük düşmanıdır. Kanın damara nüfuz ettiği gibi insanın kalbine kadar hava gibi nüfus eder, çünkü havadan daha latiftir ve nefsin yardımı ile, her türlü tazyikle kalbe kuruntu ve vesveseyi sokar, bu vesvese yüzünden insan çok sıkılır, eziyetin kimin tarafından olduğunu bilemediğinden sebepsiz sıkıldım zanneder, dini ilahiye iltica edeyim, elbette bunun çaresi bulunur, nedir bu dünyada benim çektiğim böyle hayat mı olur demeği de şeytanlar aklına getirmezler, gelse de bu eski akıl hülyasıdır gibi telkinatı cahilliyane ile aldatırlar. Nihayette bu azabı  vicdani yüzünden intihara tesaddi eder de cehenneme gider.


Cenabı Peygamber sallallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurmuştur: “Bir insan Allahın emrinde kusur ederse Cenabı Hak onu yürek sıkıntısına mübtela eder, ömrünü vehim ve gam ile geçirir”.

Bunu çarelerinden biri “La havle vela kuvvete illa billah” olduğunu hatta doksan dokuz belayı def eder, en ufağı yürek sıkıntısıdı olduğu buyrulmuştur hadiste.
Şeytanların Nevi (çeşit)leri çoktur. Bazılar şunlardır:
Şık: denilen kısmı boydan yarım insan kıyafetinde olup sahralarda ve tenha yerlerde görünürde insanı öldürür.
Silat: denilen şyetan Sihirbazlıdır.
Gul: Kısmı ise gece göze görünenler.
İfrit: en azılı olanıdır.
 
Şeytanın asıl kıyafeti bacadan çıkan duman gibidir, ekseri: keçi insan, köpek, kedi, kirpi, yılan kıyafetlerinde görünür. Elektirik gibi, yanına gidene ateş püskürür; aslı ateş olduğundan sudan ve şiddetli  havadan korkar. Bunları bildiren ilme (Hüddam) ilmi denir. Ekseri dağ eteklerinde ve adalarda ve boğazlarda bulunduklarından hemen her köylü bunları bilir dense uzak değildir.

Burada iskan olduklarının sebebi tarihten anlaşılır. Bunlara karşı istimal olunacak silah ruhani olmalıdır. Kendileri ruhani latif bir mahluk olduklarından okumak ve yazmaktan ve havastan başka bir şeyle insan ellerinden kurtulamaz. Şeytanların insanlara olan zulümleri pek şiddetlidir. Başta imanı almak meselesinden başka nimetini yağma ederler de ailesine varana kadar zina ederler.
Çocuklar yaramazlık yaptıkları vakit besmelesizdir tabirinin sebebini soralım: İblisin zürriyetinden gelen kabailin bir kısmını zikredelim. İnsanlara musallat olan bazı şeytan guruları ve musallat oldukları noktalar:
Velhan: Bunlar, abdeste musallat olanlar.
Hinzeb: Namaza musallat olanlar.
Heffaf: Sahralarda musallat olanlar.
Mürre: Şeytana ebi mürre yani mürre babası denildiği bu sebeptendir.
Zelenbur: Çarşılara musallat olup yalan yemini ve sermayeyi yalan yere medih etmeyi /övmeyi ve gaflet ile vakit geçiri Allahı unutturmak gibi maasiyet ve fesat ve kavgayı tezn ederler.
Cenabı Peygamber sallallahu aleyhi vesellem buyurdular: “Fesadı uyandıran adamın yanında bulunan ve seyir eden kimse ondan daha günahkardır ya önüne geçmeli yahut yanından gitmelidir”. Salavatı şerife (Zelenbur)’un belini kırarda fenalığa nihayet verir. Birçok memleketlerde kavga edenlere salavatı şerfeyi tavsiye ederler. Hikmeti ilahi derhal o kavganın arkası alınır.
Beğer: Musibet zamanlarından sabırsızlığı öğretenler.
Ebyaz: Peygamberani izama musallat olanlar.
Aver: Zinayı öğretenler erkeğin zekerine kadının kalçasına üfürmekle şehvetlerini harakete getirirler.
Dasim: Bunlar insan eve girerken besmele çekmez ise ve ailesine selam vermezse beraber girerler vesvese ile ev halkını birbirine düşürürler. İnsan besmele çekmeden evvel yemek yerse yemesini yağma ederler. Bir insan evinde fenalık hisseder hissetmez (Dasim dasim dasim euzu billahi minke) derse Allaha sınırım senden demektir. Derhal o musibet zail olur. Bu ilmi bilmeyen gibi cahilane hayat geçiren olamaz Cenabı ecelle ala şeytan size açıktan açığa düşmandır” buyuruyor. Sebebi ise yeryüzünün riyaseti onun idi o vakit adı (Azazil) ve (Haris) idi. Adem aleyhisselam ilmen ve şerefen daha büyük bir meziyette yaratıldı Allahın kanununda ilim nerede ise riyasette orada olur. Onun için şeytan yeryüzünün riyasetinden azil olundu ve Adem a.s. divan durup inkiyat etmekle mükellef oldu.
 
Şeytan bunu bir türlü hazmedemedi kibir ve hasedinden Allahu Teala hzlerine karşı geldi ve melul oldu. Yeryüzünde hased yüzünden en evvel Müşahade olunan küfür bu olmuştur. Büyük bir maceradan sonra kıyamete kadar yaşamak için izin aldı. Yarabbi benim üzerime tercih ettiğin insanları sabırsız mahluk olduklarını görüyorum (izzetine yemin ederimki hangisinde dinine karşı sadaket görmezisem derhal kafir yarım dedi. Cenabı ecelle ve ala fırsat senindir kalbi temiz olan kuluma bir şey yapamazsın o muhafaza altındadır, kalbleri fesat olanlarda senindir onları himayemden uzak eylerimde cümlenizi cehenneme doldururum buyurdu. Yazar Merhum Medineli osman Akfırat, HAYAT SAFHALARI saife 8-9.
 
Allah ve Rasülü can sıkıntısı şeytandan gelir Allaha sığınmakla geçer buyurmatadılar yeterki biz ona yönelim şu ayet bakın Takva sahilerine şeytan vesvese vermek çin sokulduğunda nasıl haraket ettiklerini bildirmekte ve hakikatı ne güzel ifade etmektedir:
إِنَّ الَّذِينَ اتَّقَواْ إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِّنَ الشَّيْطَانِ تَذَكَّرُواْ فَإِذَا هُم مُّبْصِرُونَ* وَإِخْوَانُهُمْ يَمُدُّونَهُمْ فِي الْغَيِّ ثُمَّ لاَ يُقْصِرُونَ

Takvaya erenler var ya, onlara şeytan tarafından bir vesvese dokunduğunda (Allah'ın emir ve yasaklarını) hatırlayıp hemen gerçeği görürler.
 (Şeytanların) dostlarına gelince, şeytanlar onları azgınlığa sürüklerler. Sonra da yakalarını bırakmazlar. Araf suresi ayet: 201-202.
 
İnşallah şeytanın vesveselerine karşı okuncak dua silahlarınıda ekleyeceğim sadece şukadarını şimdilik söyleyim enbüyük silah Zikirdir Allah dedinmi melun deliriyo…

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret567688
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Saat
Hava Durumu